Další typy brusek

Excentrické brusky

Tyto brusky se používají často při úpravách povrchů dřeva a také v lakýrnictví. Existují jak malé brusky, které se drží pouze jednou rukou a mají výkon okolo 200 W a také brusky do obou rukou s výkonem asi 700 W. U excentrických brusek se brusná plocha přilepuje pomocí suchého zipu, což je velice rychlý způsob uchycení. Při použití excentrických brusek je kladen důraz na použití kvalitního odsávání prachu a tak je vyvinuto hned několik způsobů, jak se prachu zbavit.

Sanační brusky

Používají se často ve stavebnictví k broušení velkých ploch. Takovou plochou mohou být betonové podlahy, stropy nebo omítky. Podlahy nebo lépe řečeno podklady podlah jsou broušeny proto, aby byli podlahové krytiny pokládány na rovnou podložku a nedocházelo k jejich pozdější deformaci.

Kvůli velké prašnosti při použití tohoto typu brusky jsou sanační brusky dokonale utěsněny a je tak zabráněno vniknutí prachu do prostoru motoru a zabraňuje se tak zničení motoru. Na broušení se používají diamantové nebo karbidové kotouče.

Pásová bruska

Vibrační brusky

Používají se spíš k jemnému dobrušování hran a podobně. Je velký výběr brusných papírů s různou hrubostí zrnitosti. Vibrační brusky jsou oblíbeným nástrojem autolakýrníků, kteří právě jemné broušení ocení. Vibrační brusky tedy nejsou vhodné k broušení velkých ploch. Zde si přijdou na své pásové brusky. Konstrukcí připomínají vibrační brusky ty excentrické.