Základní typy brusek

Úhlové brusky – flexy

Tento typ brusky je zdaleka ten nejrozšířenější a nejpoužívanější. Má totiž nejširší spektrum využití. Flexa neboli úhlová bruska by měla být součástí výbavy každého kutila i profesionála. Na úhlovou brusku je možné nasadit velké množství kotoučů a tak změnit její použití. S úhlovou bruskou můžete leštit, odstraňovat rez, brousit, řezat a podobně. Její přezdívka vznikla zřejmě ze slova flexibilní, protože při používání úhlové brusky můžete svobodně měnit úhel. Flexibilní je příliš dlouhé slovo a tak bylo zkráceno na flexa.

Výběr úhlových brusek je vzhledem k jejich oblibě opravdu velký.

Neměli byste při výběru hledět jen na cenu, ale také se poradit s prodejcem, který vám pomůže zvolit tu správnou. Můžou vám ve výběru pomoct vyhlášená jména značek elektrického nářadí. Značkové nářadí je ve většině případů opravdu kvalitní.

Úhlová bruska

Pásové brusky

Pásové brusky tvoří takzvaný nekonečný pás, který je natažen mezi dvěma válci z nichž jeden je poháněn elektromotorem. Pásové brusky se používají většinou na opracování dřeva. Truhláři ji často používají, protože velice efektivně obrušuje dřevěný materiál na velké ploše. Pás, kterým je materiál broušen je možné vyměnit za jiný s jinou velikostí zrnek a tak materiál vybrousit do požadované kvality hladkosti.

Přímé brusky

Přímé brusky se používají k vybroušení dutin nebo k odstranění jehel na kovových hranách. Existuje několik typů přímých brusek, ty se liší hlavně délkou svého krčku. V poslední době jsou dostupné i brusky se zahnutým krkem. Dále si pak můžete zvolit různé nástavce. Nástavců je celá řada a tak jistě vyberete přesně ten, který se vám bude hodit.